close
چت روم
محافظـان چـوب‌ها
loading...

دکوراسیون داخلی و کابینت دیزاینو

پیش از آنکه آهن و سیمان اختراع شوند و به زندگی انسان راه یابند، فقط چوب بود و چوب.البته سنگ هم بود، اما چوب از آن جهت که سر و شکل می‌گرفت و می‌شد انواع لوازم مورد نیاز را با آن تهیه کرد، یک نقش اساسی در زندگی بشر داشت. طراحان داخلی این نکته را می‌دانند و معتقدند چوب در حافظه انسان…

محافظـان چـوب‌ها

نوری بازدید : 132356 یکشنبه 18 مرداد 1394 نظرات ()
پیش از آنکه آهن و سیمان اختراع شوند و به زندگی انسان راه یابند، فقط چوب بود و چوب.البته سنگ هم بود، اما چوب از آن جهت که سر و شکل می‌گرفت و می‌شد انواع لوازم مورد نیاز را با آن تهیه کرد، یک نقش اساسی در زندگی بشر داشت. طراحان داخلی این نکته را می‌دانند و معتقدند چوب در حافظه انسان ریشه‌ای عمیق دارد، بنابراین خانه‌ها را با چوب و انواع سازه‌های چوبی آراسته می‌کنند تا خانه آرامش بیابد و زیبا شود. آنها می‌گویند چوب به خانه، حرارت و حس بهتری می‌بخشد و در مقابل از خانه‌هایی مثال می‌زنند که حتی مبلمانشان هم فلزی است و مظهری از سرما و بی‌روحی به‌حساب می‌آیند.چوب خوب است و به فضا آرامش می‌دهد اما به راحتی ممکن است آسیب ببیند و از بین برود. اگر دلمان برای سازه‌های چوبی خانه و البته جیبمان می‌سوزد، لازم است که قواعد نگهداری از چوب را بدانیم و رعایت کنیم. بخشی از این قواعد با کمک «حامد رحیمی» در این متن جمع‌آوری شده که خواهید خواند
مهارت‌های زندگی > فوت و فن – محسن رخش خورشید:
پیش از آنکه آهن و سیمان اختراع شوند و به زندگی انسان راه یابند، فقط چوب بود و چوب.

البته سنگ هم بود، اما چوب از آن جهت که سر و شکل می‌گرفت و می‌شد انواع لوازم مورد نیاز را با آن تهیه کرد، یک نقش اساسی در زندگی بشر داشت. طراحان داخلی این نکته را می‌دانند و معتقدند چوب در حافظه انسان ریشه‌ای عمیق دارد، بنابراین خانه‌ها را با چوب و انواع سازه‌های چوبی آراسته می‌کنند تا خانه آرامش بیابد و زیبا شود. آنها می‌گویند چوب به خانه، حرارت و حس بهتری می‌بخشد و در مقابل از خانه‌هایی مثال می‌زنند که حتی مبلمانشان هم فلزی است و مظهری از سرما و بی‌روحی به‌حساب می‌آیند.چوب خوب است و به فضا آرامش می‌دهد اما به راحتی ممکن است آسیب ببیند و از بین برود. اگر دلمان برای سازه‌های چوبی خانه و البته جیبمان می‌سوزد، لازم است که قواعد نگهداری از چوب را بدانیم و رعایت کنیم. بخشی از این قواعد با کمک «حامد رحیمی» در این متن جمع‌آوری شده که خواهید خواند.

عوامل طبیعی

وسایل خانه، از چوبی که مستقیما از قطع درخت حاصل می‌شود، ساخته نشده است. این چوب‌ها برش می‌خورند و رویشان فرایندهای فیزیکی و شیمیایی انجام می‌شود و در پایان رنگ می‌شوند. رنگ، چوب را زیبا می‌سازد و از بافت آن محافظت می‌کند. پس هر عاملی که به رنگ چوب آسیب بزند، یک دشمن برای سازه‌های چوبی است. تابش مستقیم آفتاب، یکی از آفت‌های چوب است. قراردادن مبلمان یا هر سازه چوبی دیگر در کنار پنجره به‌نحوی که آفتاب روی سازه‌های چوبی پهن شود، صحیح نیست. رطوبت زیاد هم عامل دیگری برای آسیب رساندن به سازه‌های چوبی است. در عین‌حال، خشکی هوا هم می‌تواند به چوب آسیب بزند و گفته شده که اگر در نواحی گرم و خشک سکونت دارید، بد نیست که گاهی با بخار آب جوش، اندکی به رطوبت هوا بیفزایید. از طرف دیگر حرارت نیز دشمن دیگری است که به مرور چوب را خشک و دچار فرسایش می‌کند. قراردادن سازه‌های چوبی در کنار بخاری یا شوفاژ درست نیست.

آفت‌های چوبی

زمان، اصلی‌ترین دلیل برای فرسوده شدن لوازم خانه و البته هر وسیله دیگری است. با این‌حال دلایل دیگری هم وجود دارد که این فرسایش را سرعت می‌دهد؛ مثلا برای لوازم چوبی، گفته شده که ۳ گروه از دلایل هستند که چوب‌ها را دچار آسیب می‌کند. دلیل اول عوامل طبیعی مثل آفتاب است که باید چوب را از آنها دور کرد، دلیل دوم تماس چوب با برخی مواد شیمیایی است که قطعا از بی‌تجربگی اتفاق می‌افتد. سومین دلیل هم حشراتی هستند که به چوب‌خوار معروفند و فرقی برایشان ندارد که برای این مبلمانی که دارند می‌خورند، چه بهای سنگینی پرداخت شده است. مراقبت از اسباب چوبی منزل، کار چندان دشواری نیست اما اگر برخی اصول رعایت نشود، عمر سازه‌های چوبی به سرعت پایان می‌گیرد. باید دقت کنیم که اغلب فروشنده‌های لوازم چوبی، ممکن است مدعی باشند که این لوازم از چوب‌های فرآوری شده ساخته شده‌اند و رطوبت و گرما و حشرات، توان تأثیرگذاری بر آنها را ندارند اما این ادعا اغلب صحیح نیست و به مرور هم مشخص می‌شود که چوب هیچ توانی در مقابل دشمنانش نداشته است.

شیمیایی‌های خطرناک

مراقبت از چوب یک فرمول ساده دارد. همین‌که جلوی آسیب را بگیریم، در واقع مراقبت کرده‌ایم. با این‌حال لوازم چوبی به مرور مات و کدر می‌شوند و از زیبایی می‌افتند. این اتفاق اجتناب‌ناپذیر است و فقط می‌شود با جلوگیری از تابش آفتاب و حرارت مستقیم، زمان وقوعش را کندتر کرد. اما کدر شدن چوب، عاقبت اتفاق می‌افتد. شست‌وشوی چوب با آب و مواد شوینده، هرگز برق و لعاب را به آن بازنخواهد گرداند بلکه به رنگ و بافت آن هم آسیب خواهد زد و کار را برای ترمیم چوب سخت‌تر خواهد کرد. به یاد داشته باشیم که لوازم چوبی، همواره قابل ترمیم هستند و هر بلایی هم که سرشان بیاید، به‌نحوی می‌شود مرمتشان کرد اما اغلب این ترمیم‌ها، نیاز به ابزار و مهارت دارد و بهتر است بدون مهارت، تلاشی برای انجامش صورت نگیرد، چون ممکن است باعث آسیب به چوب شود. مثلا یکی از اقدام‌های رایج و پرآسیب برای چوب، استفاده از روغن جلا برای زدودن کدری چوب است. روغن جلا به رنگ چوب صدمه جدی می‌زند و به‌اصطلاح آن را می‌سوزاند. شاید ابتدا به‌نظر برسد که چوب براق شده، اما اگر روزی آن وسیله چوبی را برای تجدید رنگ به یک رنگ‌کار حرفه‌ای چوب نشان دهید، احتمالا به شما می‌گوید که رنگ چوب سوخته و باید تمام سطح آن تراشیده شود.

چوب‌خوارهای ناخوانده

حشرات در فصل بهار تخم‌ریزی می‌کنند و برای آن دسته از حشراتی که به چوب‌خوار معروف هستند، برای تخم‌ریزی جایی مناسب‌تر از یک فضای گرم و نرم که از باد و باران و آفتاب در امان است، وجود ندارد. این خصوصیات خوب را می‌توان در آن دسته از لوازم چوبی خانه‌ها که نظافت نمی‌شوند، پیدا کرد. سازه‌های چوبی خانه، گوشه و کنار و درزهای زیادی دارد که یک محل مطمئن برای تخم‌ریزی حشرات هستند. نوزاد حشرات نیز همین‌که سر از تخم درآورند، به جان محل تولد خود می‌افتند. بنابراین مؤثرترین روش برای جلوگیری از تبدیل شدن سازه‌های چوبی به خانه‌ای امن برای حشرات چوب‌خوار، نظافت دقیق و توجه به تمام گوشه‌ها و کنارهای آن است اما اگر در محلی هستید که جمعیت حشراتش زیاد است، نظافت چوب شاید راه به جایی نبرد و نیاز به مبارزه جدی‌تری باشد. روشن است که اگر نظافت نتیجه‌ای نداد و همچنان نشانه‌هایی از رفت‌وآمد حشرات چوب‌خوار دیده شد، باید به سمپاشی روی آورد و به تناسب جمعیت حشرات، آن را در دوره‌های یکساله یا ۶ ماهه انجام داد.

نظافت چوب

چوب‌ها اگر خیس شوند و خیس بمانند، به بافت‌هایشان آسیب می‌رسد. بنابراین معروف است که یکی از لکه‌های ماندگار روی چوب‌ها، لکه آب است. معمولا روی درهای چوبی که با آب شست‌وشو شده‌اند، لکه‌هایی بزرگ و سفیدرنگ پدید می‌آید که محو کردنشان آسان نیست. رنگ چوب آسیب دیده و به‌نظر می‌رسد که راهی به جز استفاده از روغن جلا وجود ندارد. به این ترتیب ۲ ماده آسیب‌رسان به چوب به‌صورت پیاپی به آن حمله کرده‌اند و طبیعی است که عمرش را به‌شدت کاهش دهند. برای نظافت چوب‌ها توصیه شده که هرگز از مواد شوینده شیمیایی استفاده نشود. در عوض یک محلول مناسب خانگی وجود دارد که در نظافت کم‌نظیر است و تقریبا هر وسیله‌ای را نیز می‌توان با آن تمیز کرد. محلولی از آب، روغن زیتون و آبلیمو، مناسب‌ترین شوینده برای لوازم چوبی است. دستمالی را به این محلول آغشته کنید و به سطح سازه‌های چوبی خانه بکشید. سوراخ‌های کوچک را هم با استفاده از یک گوش‌پاک‌کن، به خوبی نظافت کنید تا گردوغبار زدوده شود و محلی برای حشرات موذی باقی نماند. گردوغبار تأثیر زیادی بر مات شدن سطح چوب دارد و بهتر است با گردگیری دائمی، از ماندگار شدن آن بر سطح چوب جلوگیری شود.

چوب‌های آشپزخانه

میزهای چوبی از وسایلی هستند که ممکن است خطرهای زیادی آنها را تهدید کند چون بیشتر از باقی سازه‌های چوبی، در تماس با حرارت، نور و رطوبت قرار دارند. فراموش نکنیم که برخی از میزهای آشپزخانه با ورقه‌ای ضدآب ساخته می‌شوند که مقاومت زیادی در برابر رطوبت و حرارت دارند و انتخاب خوبی هستند.

قرار دادن قابلمه داغ غذا روی میزهای چوبی، هرچند باعث سوختن چیزی نمی‌شود و دودی به پا نمی‌کند اما به رویه چوبی میز آسیب می‌زند. محافظ‌های حصیری برای همین کار ساخته شده‌اند و جالب اینکه اسمشان هم محافظ است؛ یعنی دارند از میز محافظت می‌کنند.

قرار دادن لیوان چای روی میز، رطوبت و حرارت را با هم به میز وارد می‌کند. بهتر است از زیرلیوانی استفاده شود. البته در انتخاب زیرلیوانی هم باید دقت شود. زیرلیوانی‌های لاستیکی علاوه بر آنکه حرارت را به میز منتقل می‌کنند، به سطح آن می‌چسبند و به مرور باعث خوردگی چوب می‌شوند. زیرلیوانی‌های چوبی یا شیشه‌ای انتخاب بهتری هستند.

نگهداری از لوازم چوبی در انباری، حیاط یا پشت‌بام، تصمیم درستی نیست. این محل‌ها حرارت، رطوبت زیاد و نور آفتاب را یکجا دارند و لوازم چوبی را از بین می‌برند.

تماس چوب با آب، باعث نفوذ آب به بافت چوب می‌شود و آن را متلاشی می‌کند. پهن کردن لباس‌های خیس در روزهای بارانی وی مبل‌های خانه، در واقع خوراندن آب به چوب مبل‌هاست.

چوب، گرمای زندگی است

حامد رحیمی طراح داخلی است و خصوصاً در حوزه چوب و مبلمان، تجربه و تخصص فراوانی دارد. او می‌گوید که زندگی بشر بدون چوب، سرد و مکانیکی می‌شود؛ پس همه باید راه و رسم نگهداری از چوب را بیاموزند.

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبادل لینک

تبلیغات
...
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشی رمز عبور؟